İBB'nin "daha az otobüs" fikri vatandaşı vurdu

İBB'nin "daha az otobüs" fikri vatandaşı vurdu

İETT’nin 452 milyon lira harcama yapması planlanırken rakam 50 milyon lirada kaldı. Bu İstanbulluların günlük yaşamına daha az otobüs, daha fazla trafik ve stres olarak yansıdı

Kadir Topbaş'ın Belediye Başkanlığı'nı yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı İETT'nin 2016 Mali Yılı Kesin Hesabı ve Bilançosu, İBB Meclisi'nde oy çokluğu ile temmuz ayı oturumunda kabul edildi. Bilançoya “hayır” oyu kullanan CHP grubu, İETT'nin bütçesini masaya yatırarak eksiklikleri gözler önüne serdi. Bilançoyu analiz eden Yeminli Mali Müşavir ve Bağımsız Denetçi CHP'li İBB Meclis Üyesi Abdulhadi Akmugan, İETT için çok önemli olan sermaye harcamalarında durumun ürkütücü boyutta olduğunu belirterek, “Bütçeye konularak planlanan sermaye harcaması 452 milyon 984 bin TL olduğu halde gerçekleşen sadece 50 milyon 456 bin 446 TL'de kaldı. İETT 402 milyon 527 bin 553 TL'lik sapma ile tarihi bir rekor kırdı” dedi.

NE BİNİLİYOR NE İNİLİYOR

Akmugan bu durumun İstanbullulara etkisini de şöyle anlattı:
“Sermaye harcamasındaki sapma, daha  az otobüs, daha az metrobüs ve daha az tramvay demektir. Bu araç başına daha fazla yolcu demektir. Bu zorunlu olarak daha çok özel otomobil demektir. Bu İstanbul'da yolculuğun daha pahalı olması demektir. Bu daha fazla trafik, daha fazla hava kirliliği, daha fazla stres demektir. Bu İstanbul'daki  yaklaşık 800 otobüs hattının çoğunda, metrobüste, tramvayda kalabalık, havasız, çoğu zaman bozuk klimalı, zamanında gelmeyen, geldiğinde ise kalabalıktan binilmeyen, binildiğinde ise kolay kolay inilmeyen, balık istifi bol kazalı yolculuklar demektir.”

SADECE 395 OTOBÜS ALINDI

2016 yılında otobüs filosunun gençleştirilmesi amacı ile bin 115 otobüs alınmasının planlandığını vurgulayan Akmugan yıl içinde sadece 395 otobüs alımı yapıldığını kaydetti. Akmugan, motor yangınlarını önleme sistemi kurulması planlanırken işin henüz ihalesinin bile yapılamadığını da belirtti.

GELİRLERİ VE DEĞERİ HER YIL ERİYOR

Abdulhadi Akmugan, İETT bilançosunda 2014 yılında 335 milyon 909 bin 912 lira olan hazır değerlerin, 2015 yılında 287 milyon, 2016 yılında da 122 milyon liraya inerek yıldan yıla eridiğini vurguladı. İETT'nin gelirlerinin de yıllar içinde azaldığına dikkat çeken Akmugan şu bilgileri verdi:
“2014 yılında 4 milyar 551 milyon TL, 2015 yılında 1 milyar 713 milyon TL, 2016 yılında ise 1 milyar 535 milyon TL'ye indi. Kaldı ki 2016 yılında 409 milyon TL'lik taşınmaz satış geliri var. Bunu çıkardığımızda 2016 geliri 1 milyar 125 milyon TL civarında kalıyor. Bu 146 yıllık başarılı bir kurum olan İETT'nin yıldan yıla verimsiz hale getirildiğini gösteriyor.”

Özlem GÜVEMLİ – SÖZCÜ

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.