S. Arabistan limanlarında yeni lojistik alanlar atağı

S. Arabistan limanlarında yeni lojistik alanlar atağı

Suudi Arabistan Liman Kurumu (Mawani), Suudi Arabistan'ın küresel bir lojistik merkezi olma hedefi doğrultusunda üç kıta arasındaki köprü konumunu güçlendirmek için faaliyetlerini artırarak sürdürüyor.

Mawani son olarak Ulusal Ulaştırma ve Lojistik Hizmetleri Stratejisi kapsamında Suudi Arabistan limanlarına özel sektör yatırımlarını arttırdı. Yeni lojistik alanların kurulmasına yönelik sözleşmeler ve anlaşmalar yapan Mawani’nin Sözcüsü Mühendis Halid el-Gays’a göre yeni yatırımlar Suudi Arabistan limanlarına lojistik destek sağlayacak ve bu da daha fazla iş fırsatı yaratılmasına katkıda bulunacak.

Gays, Mawani’nin Suudi Arabistan’ın uluslararası göstergeler ve endekslerdeki konumunu güçlendirmek amacıyla yeni nakliye hizmetleri ve uluslararası ortaklıklar geliştirdiğini belirtti.

Tedarik zinciri

Mawani ayrıca akıllı teknolojilerin uygulandığı Küresel Tedarik Zincirleri Ulusal Girişimi doğrultusunda tedarik zincirlerinin sürdürülebilirliğini artırıldığını, bu sayede konteyner ve kargo taşımacılığının geliştiğini belirtti. Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gays’a göre, Suudi limanlarının rekabet avantajlarını pekiştiren ve onları büyük deniz taşımacılığı ve lojistik hizmet şirketlerinin işleri için önemli merkezler haline getiren lojistik destek mekanizmaları mevcut.

Küresel tedarik zincirlerinin hareketini geliştirmek için kurumun 2023 yılı boyunca 31 yeni nakliye hizmeti eklediğini ifade eden Gays bu sayının 350 bölgesel ve uluslararası limana bağlayan, ticaret ve ihracatın hareketini kolaylaştırmak ve ülkenin Doğu ve Batı limanlarıyla bağlantısını kurmak için çalışan yaklaşık 145 hizmete ulaştığını bildirdi.

Kurum, Cidde İslam Limanı, Dammam'daki Kral Abdülaziz Limanı ve Yanbu'daki Kral Fahd Sanayi Limanı'ndaki 9 alan ve lojistik merkezinin kurulması, açılışı ve temellerinin atılması için çeşitli anlaşmalar imzalamıştı. Gays’a göre, tedarik zincirlerinin gelişen hareketini ve büyümesini desteklemek için 6 milyar riyali (1,6 milyar dolar) aşan bir yatırım değeri var.

Deniz ve hava limanları

Gays, Mawani'nin ihracat ve ithalat prosedürlerini kolaylaştırma ve lojistik hizmetleri ulusal ihracatı teşvik edecek şekilde geliştirme çabalarının bir parçası olarak, 2023 yılında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü iş birliğiyle deniz ve hava limanları arasında ilk lojistik bağlantı deneyimini Cidde İslam Limanı'nda başladığını bildirdi.

Ayrıca, Mawani’nin daha önce Temmuz 2023'te Antwerp Uluslararası Limanı ile bir anlaşma imzalamış olması nedeniyle otoritenin uluslararası limanlarla ortak iş birliğini geliştirmeyi, ekonomik çeşitliliğin desteklenmesine ve daha rekabetçi ve çekici bir yatırım ortamı oluşturulmasına katkıda bulunmayı amaçladığını aktardı.

Mawani, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Avrupa'nın en büyük limanı olan Hollanda Uluslararası Rotterdam Limanı ile ortak iş fırsatlarını ve ilişkileri desteklemeye katkıda bulunan akıllı limanlar, insan yetenekleri ve deneyim ve bilgi alışverişi alanında ortak işbirliğini geliştirmede ortaklık anlaşması imzalamıştı.

KAYNAK: TURKISH.AAWSAT.COM

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.