Seyahat acenteleri: En az 7 kişi sınırı bizi mağdur eder

Seyahat acenteleri: En az 7 kişi sınırı bizi mağdur eder

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) UBER ile ilgili bir takım yeni kararlar aldı. Kararda "en az 7 yolcu" sınırlaması, seyahat acentaları tarafından yanlış bulunarak eleştirildi...

İBB Genel Sekreter Hayri Baraçlı başkanlığında emniyet, jandarma, İBB Genel Sekreter yardımcılığı, ulaşım sektörü temsilcileri ve oda başkanları katılımıyla 31 Temmuz 2018 tarihinde toplanan (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nde (UKOME) "Turizm Servis Aracı Güzergah Kullanım İzin Belgesi" ile korsan taşımacılık yapılmasının önünü geçilmesi için bir takım kararlar alındı.

UKOME'den yapılan açıklamada, İBB tarafından verilen "Turizm Servis Aracı Güzergah Kullanım İzin Belgesi"nin amacı dışında kullanılarak mobil uygulamalar aracılığıyla gayri resmi taşımacılık yapıldığı belirtilerek, bunların önlenmesi için bir takım tedbirler alındığı duyuruldu.

Toplantıda alınan kararlar:

Şoför hariç en az 7 yolcunun, önceden planlanmış ve seyahatin başlangıcından bitimine kadar (iş, gezi, toplantı, tören ve benzeri amaçla) birlikte seyahat etmesi ve bu seyahat listesi taşıtta bulunduracak.

Taşımacılar grup yolcu olarak taşıyacakları kişilerin isimlerini 12 saat önceden Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün e-rezervasyon sistemine bildirecek.

Denetimler esnasında e-rezervasyon sisteminde bulunmayan kişilerin taşınması durumunda Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgesi geçersiz sayılacak.

Taşıt üzerinde ayırıcı özellikte Turizm Taşımacılığı ile ilgili Bilgi Bandı (çıkartma) bulundurulacak.

"En az 7 yolcu sınırlamasına eleştiri"

Kararda, "en az 7 yolcu" sınırlamasının getirilmesi seyahat acentaları tarafından eleştirildi. Kararın belirtilen sayı nedeniyle hatalı olduğuna dikkat çeken turizmciler, sahada trafik polislerince yapılacak uygulamada önemli mağduriyetlerin doğacağına dikkat çekti. Söz konusu sınırlamanın 5 ile 6 kişilik aileleri lüks taksilere yönlendirmeyi amaçladığını dile getiren seyahat acentası yetkilileri, alınan kararda taksicilerin ağırlığının hissedildiğini dile getirdi.

7 kişi sınırının özellikle Ortadoğulu turiste hizmet veren acentaları mağdur edeceğini ileri süren turizmciler, trafik polislerine iletilen kararın hatalı yorumlanacağını ve ailenin bir kısmını alışveriş merkezine bırakan Ortadoğulu turistlerin geri kalan kısmının seyahat edemeyeceğini ileri sürüyor...

Uygulanacak cezalar

1. İhlal Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgesi iptal edilir ve 6 ay boyunca yeni bir Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgesi düzenlenmez. Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi 6 ay süreyle askıya alınır. 2. İhlalde tüm Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgeleri iptal edilir ve 2 yıl boyunca herhangi bir taşımacılık türünde yeni belge düzenlenmez. Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi 2 yıl süreyle askıya alınır. Ayrıca el değiştirmiş olsa dahi, amacı dışında kullanılan taşıtların şase numaraları belirlenerek İBB Toplu Ulaşım E-ruhsat sistemi üzerinden 'Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgesi düzenlenemez' ibaresi eklenir ve bu araçlar kara listeye alınır. Kara listeye alınan araçlara ait liste TUDES'te ve İBB TUHİM internet sitesinde yayınlanacaktır. Yapılan denetim sonucunda amacı dışında taşımacılık yapan taşımacılar ile sözleşmeli seyahat acenteleri 1618 sayılı kanun kapsamındaki yaptırımlar için ilgili kuruma bildirilecektir. Turizm çekim alanlarında özel ekipler tarafından denetimler gerçekleştirilecektir."

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum