Sivas toplu taşımaya yön verecek

Sivas toplu taşımaya yön verecek

Mastercard’ın akıllı şehirlere yönelik geliştirdiği çözümlerden “Temassız Mastercard Toplu Taşıma” uygulaması, Türkiye’de hızla yaygınlaşıyor. Yolcular toplu taşımayı kullanırken kartlarında bakiye olup olmadığını düşünmeden otobüse binebilecek.

Şehirlerin nüfusunun hızla artmasıyla, akıllı teknolojilerin şehir hayatına entegrasyonu kaçınılmaz oldu. Bugün artık akıllı şehirler, sakinlerinin yaşam kalitesini artırmak üzere çevresel sensörlerden yapay zekaya kadar birçok farklı teknolojiden faydalanıyor. Şehir hayatını etkileyen en önemli konulardan biri de “toplu taşıma”.

Mastercard, sunduğu “Toplu Taşımada Temassız Mastercard” çözümüyle hem pratiklik hem de güvenlik getiriyor. Bu uygulamayla, toplu taşıma araçlarını kullananlar artık bozuk para ya da biletle uğraşmadan, cüzdanlarında bulunan Temassız Mastercard kredi ve banka kartlarını veya cep telefonlarını bilet okuyucusuna okutarak ödemelerini yapabiliyorlar. Böylece, kullanıcılar yoğun şehir yaşantısı içinde ulaşım kartlarına dolum yapmak için vakit harcamıyor, kayıp ya da çalıntı durumunda para kaybetme riski de taşımıyorlar. Bu sistemin bir diğer avantajı da seyahat severlerin, hangi şehre giderlerse gitsinler şehirdeki kart sistemine yabancılık çekmeden, ceplerindeki kartı ulaşımda kullanabilmeleri. 

Sivas artık teknolojisiyle de tarihe geçti

Hali hazırda Londra, Şikago, St. Peterburg, Kiev, Bükreş gibi dünyanın önde gelen kozmopolit şehirlerde kullanılan bu uygulama Türkiye’de de her geçen gün yaygınlaşıyor. Mersin, Kocaeli, Muğla, Gaziantep, Bandırma ve Adana’nın ardından şimdi de Cumhuriyet tarihinin öncü şehri Sivas’ta hayata geçirildi. Mastercard toplu taşıma sisteminin avantajları vatandaşa sunduklarıyla da sınırlı değil. Devlet kurumlarının da tek bir sisteme yatırım yaparak daha verimli çalışmasına ve tasarruf etmesine olanak sağlıyor. Ayrıca kayıt dışı ekonominin küçültülmesi, vergi kaybının engellenmesi, nakdin tüm diğer maliyetlerinin düşürülmesine kadar pek çok alanda da avantaj sunuyor.

Kampanyalı başlangıç!

Proje, Sivas’ta, kullanıcıların yüzünü güldürecek bir kampanyayla hayata geçiyor. Kampanya 19 Eylül’den itibaren 10 gün geçerli olacak. Bu süre boyunca yolcular Temassız Mastercard banka ve kredi kartlarıyla veya cep telefonlarıyla, her gün kart başına 1 kez ücretsiz olarak otobüse binebilecek. Kampanya kişi başına değil kart başına geçerli olacağı için, örneğin; cebinde 3 adet Temassız Mastercard kartı olan biri, 10 gün boyunca, kart başına 1 kez olmak üzere, her gün toplamda 3 kez ücretsiz otobüs yolculuğu yapabilecek. Aynı mantıkla, 2 kartı olanlar 10 gün boyunca her gün 2 kez ücretsiz binebilecek. 

Yiğit Çağlayan: “Amacımız, nakitsiz toplum, daha güvenli ve akıllı şehirler…”

Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Mastercard olarak nakitsiz toplum hedefiyle çalışırken teknolojiyi bir araç olarak kullanarak insanlara daha pratik, akıllı ve güvenli çözümler sunuyoruz. Bu ve benzeri yenilikçi, güvenli ödeme teknolojilerinin Türkiye’de yaygınlaşmasından, Sivas Belediyesinin dünya şehirleri ile anılmasından memnuniyet duyuyoruz. Sivas şu an Türkiye’nin 7 akıllı şehrinden birisidir ve dünyada ise 30 akıllı şehir arasına girmiştir. Hedefimiz, dijital ödemeleri taksilere, otoparklara hatta müzelere kadar yaygınlaştırmak. Bugün Türkiye’de halen nakitle işlem yapan yüzde 60’ın finansal sisteme dahil olması ise ancak dijitalleşmeyle mümkün olacak.” dedi.

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, bilginin ve teknolojinin ülke ekonomisine sağlayacağı katkının altını çizerek; “Eskiden Sivas’ta 9 adet minibüs ve otobüs hattı vardı; minibüste nakit, otobüste bilet kullanılıyordu. Bu dağınık toplu taşımanın getirdiği sorunları çözmek üzere Kentkart ile anlaştık. Daha sonra, müşteri memnuniyetini esas alarak araç içi kamera sistemi, güzergahların dijital ortamda izlenebilirliği gibi teknolojik adımlar attık. Bu noktada Mastercard ile anlaştık. Artık akıllı şehir Sivas’ta yolcular temassız banka ve kredi kartları hatta cep telefonlarıyla otobüslere binebilecek. Şehrimize hayırlı olsun!” şeklinde konuştu. 

Kentkart Yönetim Kurulu Üyesi Nejat Çınar Basmacı ise, “Kentkart’ın Akıllı Ulaşım Sistemlerinin geleceğine yön vermek misyonuyla sürdürdüğü projeler, Türkiye’den başka Macaristan, Polonya, Sırbistan, Azerbaycan, Katar, Pakistan, Ürdün ve Arabistan gibi önemli ülkelerde de uygulanmaktadır.” dedi.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.