Ukrayna ihracat çalışmalarında yoğunluk devam ediyor

Ukrayna ihracat çalışmalarında yoğunluk devam ediyor

Ukrayna’ya gönderimi yapılan ürün grupları genellikle komple tırı doldurabilecek kapasitede olduklarından standart komple tır taşımacılığı en fazla talep gören taşıma şekli olarak ortaya çıkmaktadır.

İçinde bulunduğumuz dönem itibarı ile ülkemizin Avrupa, Asya fark etmeksizin tüm yurt dışı ticaret faaliyetlerinde önemli oranda yoğunluk bulunuyor. Aynı durum Karadeniz sınır komşularımızdan olan Ukrayna içinde ortaya çıkmıştır. Türkiye ile Ukrayna arasında uzun yıllardan bu yana devam etmekte olan karşılıklı ticaret çalışmaları mevcut durum itibarı ile ağırlıklı olarak ihracat alanında devam etmektedir. İthalatın ve üçüncü ülke grubu yük taşımacılığının da önemli oranda seyrettiği ticaret kapsamında lojistik çalışmalarında da yoğunlaşma meydana gelmiştir.

Ukrayna’ya yapılan ihracat çalışmalarımız kapsamında ülkemizde üretimi yapılan başta yaş sebze meyve türleri olmak üzere, sanayi ekipmanları, endüstriyel ürünler, tekstil ve gıda maddeleri ile savunma sanayi ürünleri taşımacılığı yapılmaktadır. Ukrayna nakliye firmaları ile ülkemizde faaliyet göstermekte olan Türk lojistik şirketlerinin koordineli olarak yürütmekte olduğu taşıma çalışmaları yine Türk ve Ukrayna plakalı taşıma araçları ile sağlanmaktadır. Ukrayna’ya gönderimi yapılan ürün grupları genellikle komple tırı doldurabilecek kapasitede olduklarından standart komple tır taşımacılığı en fazla talep gören taşıma şekli olarak ortaya çıkmaktadır.

Komple tır nakliyesi kadar olmasa da hatırı sayılır düzeyde talep gören bir diğer taşıma yöntemi ise parsiyel taşımacılıktır. Türkiye ile Ukrayna arası parsiyel nakliye hizmetleri tıpkı komple tır servisinde olduğu gibi yine Türk ve Ukrayna’lı lojistik firmaları tarafından gerek ihracat gerekse ithalat alanlarında devam sağlamaktadır. Ukrayna nakliye çalışmaları yapan lojistik şirketlerimiz sahip oldukları yük taşıma yetki belgesinde bulunan 1360 dorseli tırlar ile servis hizmeti sunuyorlar.

Parsiyel taşımacılığında komple tır nakliyesine göre farklılık arz eden durumlar bulunmaktadır. Komple tır nakliyesinde taşınacak ürünler bulundukları adresten alınarak Ukrayna’da adrese teslim olacak şekilde ulaştırılıyorken, parsiyel nakliye de gönderilecek ürünlerin lojistik firmalarının İstanbul ilimizde bulunan depolarına teslim edilmelerini takiben ilerleme sağlanabilmektedir. Ürünlerin ihracat veya transit gümrükleme işleri de yine İstanbul ilimize bağlı gümrük noktalarından yapılmaktadır. Parsiyel nakliye de kullanılan taşıma rotası komple tır güzergahı ile aynı şekildedir. Gerek roro ile gerekse tamamen karayolu ile sevk edilen parsiyel ve kargo yük grupları Ukrayna’da gümrük noktalarına teslim edilebilmektedir.

Haber: Mehmet Ali BAL
Haber kaynağı: Mersin uluslararası nakliyat

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.