Yerli elektrikli otobüs üretiminde dev adım

Yerli elektrikli otobüs üretiminde dev adım

ASELSAN ve TEMSA, elektrikli otobüs için işbirliği yapıyor Özgün ürün ve sistemler üretme stratejisi ile hareket eden, bu stratejiyi başarıyla hayata...

Yerli elektrikli otobüs üretiminde dev adımASELSAN ve TEMSA, elektrikli otobüs için işbirliği yapıyor

Özgün ürün ve sistemler üretme stratejisi ile hareket eden, bu stratejiyi başarıyla hayata geçiren ülkemizin iki yerli dev şirketi ASELSAN ve TEMSA yüzde yüz yerli üretim olacak elektrikli otobüsü geliştirme projelerinde işbirliğine yönelik anlaşmayı imzaladı.

Müşteri odaklı yaklaşımları ile büyük başarılara imza atan ASELSAN ve TEMSA, otobüs üretiminde yeni bir dönemi başlatacak adımı birlikte atıyorlar. ASELSAN tarafından geliştirilen;  motor ve motor sürücüleri, batarya ve batarya yönetim sistemleri, araç kontrol ve yönetimi sistemleri, radar, gece görüş sistemleri, ultrasonik sensörler, haberleşme sistemleri gibi elektrikli araç bileşenlerinin, TEMSA tarafından geliştirilen ulaşım araçlarına entegre edilmesine yönelik olarak iki firma arasında anlaşmaya varıldı.

İmzalar atıldı

İşbirliği imza törenine ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Canpolat, Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet N. Pekarun, TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik, ASELSAN Genel Müdürü Dr. Faik Eken, ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Suat Bengür, Ulaşım Sistemleri Grup Başkanı Seyit Yıldırım, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Mustafa Kayer, Elektrikli Araç Sistemleri Program Müdürü Ali Murat Topcu, TEMSA  ArGe ve SSH Direktörü İbrahim Eserce ve ArGe Yöneticisi Mehmet Ünal katıldı. Anlaşmaya yönelik protokolü ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Canpolat ve Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet N. Pekarun imzaladı. Anlaşma kapsamında sürdürülecek çalışmalar ile TEMSA’nın ürettiği ulaşım araçları için kritik teknolojiye dayalı bileşenlerinin yerli imkânlar ile geliştirilip üretilmesi sağlanmış olacak.

Hedef, ülke ekonomisine katkı sağlamak

Küresel pazarda oyuncu olmak ve ülke ekonomisine katkı sağlama hedefiyle yola çıktıklarını, katma değeri yüksek ürünler geliştirilirken, KOBİ ve üniversiteler başta olmak üzere yurtiçi imkanlarını en üst seviyede kullanmaya çalıştıklarını belirten ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Canpolat, “ASELSAN askeri alanda kendini ispat etmiş, komuta-kontrol, güç elektroniği, motor kontrol ve görev bilgisayar sistemlerinden edindiği bilgi birikimi ve deneyimini elektrikli araç sektörüne aktarmakta olan ASELSAN’ın geliştirdiği milli, özgün, yüksek güvenilirlikli, düşük maliyetli, verimli ve kritik teknolojiye sahip ürünler yerli elektrikli araç geliştirilmesinde kullanılarak, küresel pazarlarda oyuncu olmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak hedefleniyor” dedi. Canpolat, otomotiv sanayinin en önemli oyuncuları arasında yer alan TEMSA ile imzaladıkları anlaşma sayesinde teknolojik olgunluğu yüksek milli ulaşım sistemleri endüstrisi ve ekosisteminin oluşmasını hedeflediklerini de kaydetti.   

Yüzde yüz yerli araç hayaline TEMSA- ASELSAN adımı 

Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet N. Pekarun, ASELSAN ile TEMSA arasında imzalanan anlaşma ile otobüs üretiminde yepyeni bir dönemin başlayacağını vurgulayarak, “Yüzde yüz yerli otobüs üretimini gerçekleştirmeye yönelik olan bu işbirliği hem ülkemiz hem de sanayimiz için de oldukça önemli bir adım. Otomotiv endüstrisi, ihracat kalemlerimizin en ön sırasında yer alıyor. Ancak Türk otomotiv endüstrisinin hayalini, özlemini duyduğu gelişme ise yüzde yüz yerli üretim bir araç oldu.  ASELSAN ve TEMSA’nın işbirliği bu hayalin gerçeğe dönüşmesini sağlayacak. Bu değerli projenin, en önemli özelliklerinden biri ulaşım sistemleri arasında ihtiyaç duyulan  çevreci özelliği. Elektrikli araç üretimini yerlileştirme stratejisi sektörün en önemli fırsatlarından biri. Bu nedenle otobüslerinin tasarımını yurtiçinde gerçekleştiren ve üreten TEMSA, bu tecrübesini ASELSAN'ın elektrik ve elektronik tecrübesi ile birleştirerek ortak bir Elektrikli Otobüs tasarımına başlıyor. Bu önemli anlaşmanın ülkemiz ve iki şirketimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yerli elektrikli otobüs üretiminde dev adımTÜBİTAK’a ortak başvuru  

TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik, şu an Tübitak 1511 proje kapsamında prototipi üretilen 9metrelik MD9 ElectriCITY elektrikli otobüs projesine ek olarak 12metrelik Avenue elektrikli otobüs projesi için TÜBİTAK’a ASELSAN ile birlikte ortak bir başvuru yapılacağını ve çalışmaların ortak bir yapıda planlanacağını belirterek, “Elektrikli otobüs tamamıyla elektrik enerjisi ile çalışacak, duraklarda veya son duraklarda kısa şarjlar yapılarak güzergahını tamamlayacak şekilde tasarlanacak. Elektrikli otobüs üretimi sayesinde şu an dizel otobüslerde yurt dışından alınan motor, şanzıman gibi ithal parçalar yerine yurt içinde tasarlanmış elektrik motorları, evirici ve çeviriciler kullanılabilecek. Projenin her iki kuruluşun en güçlü yanlarını birleştirebileceği kapsamlı bir sinerji çalışması olması bekleniyor.” dedi.

Yerli elektrikli otobüs üretiminde dev adımLOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.