Türk Kargo Sektörü Genel Durumu- 2023

Geçtiğimiz sene kargo sektörü açısından yatırım temelli gibi görünsede, e-ticaret ve sektörel gelişmeler Türk posta ve kurye sektörü odağında büyümenin de göstergesi oldu. Aslına baktığımızda birbirini takip eden hizmet anlayışları sektörün önünü tıkasada, her yıl artarak ivme kazanan sektör, gerek çalışan sayısı, gerekse yıllık operasyon adetleri odağında büyümeye devam ediyor. Sektörde, artan hacimleri doğru yönetmek, atıl ve aktif kapasiteyi iyi planlamak, sabit maliyetlerdeki artışın 6 ve 12 aylık periyotların dışında daha çabuk değişime uğraması süreçleri, kargo sektörü önünde ki zorluklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir hevesle yapılır zannedilen, paranın gücü ile çarkın hep döneceği öngörülen plansız kargo hizmet yatırımları sonu hüsran ile biten süreçlere zemin hazırlamaktadır. Kargo sektöründe yoğun hacimden ziyade; doğru hacmi, doğru maliyetler ile doğru bir operasyon süreci ile zamanında teslim etmek gerçek hedef olmalıdır. Tamamen kargo hacmi kapasite odaklı kargo şirketlerinin evliliklerini görmeye başladığınız bu dönemde, yine kapasite temelli birçok yeni birleşmeyi de hep beraber göreceğiz.
Bunların yanında, sektörde, teslimat performansını artıran, müşteri memnuniyetini yükselten en temel koşul çalışan motivasyonudur. Çalışan boyutu ile sirkülasyonun az olduğu, “memnun çalışan, memnun müşteri “düsturu ile süreçlerin ilerlemesi gerekmektedir.

Sonuç olarak;
2023 yılının ilk yarısı itibariyle sektörde yetkilendirilmiş işletmeci sayısı 46 olup bu işletmecilere 24’ü ulusal, 28’i yerel olmak üzere verilen yetkilendirme sayısı 52’dir.
2023 yılının ilk yarısı itibariyle Türkiye genelinde toplam 9.915 posta acente/şubesi hizmet vermektedir.
2023 yılının ilk yarısında ülkemiz posta sektöründe gerçekleşen haberleşme gönderileri sayısının 220,3 milyon olduğu görülmektedir.
Haberleşme gönderileri haricinde kalan ve posta kolisi veya kargosu şeklinde nitelendirilen diğer posta gönderilerinin sayısı yıllar itibarıyla artış eğiliminde olup 2023 yılının ilk altı ayında 598,1 milyon adeti aşmıştır
2023 yılının ilk altı ayında posta sektöründe elde edilen gelirlerin, bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık iki katına çıkmış ve toplamda 25,3 milyar ₺ seviyesine yükselmiştir.
2023 yılının ilk altı ayında haberleşme gönderilerinden yaklaşık 3,1 milyar ₺ gelir elde edilmiştir.
2023 yılının ilk altı ayında posta kargosu/kolisi gönderilerinden yaklaşık 22,2 milyar ₺ gelir elde edilmiştir.
2023 yılının ilk yarısında tüm posta kargosu/kolisi gönderilerinin yaklaşık %72’sinin şehirlerarası gönderilerden oluştuğu görülmektedir.
2023 yılı sonu itibariyla posta sektöründe 97.000’i aşkın kişi istihdam edilmektedir.
2023 yılının ilk altı ayında posta sektöründe yatırım miktarı 1 milyar 515 milyon ₺ olmuştur.
Kaynak: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Bu yazı toplam 1403 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.