Lojistiğin altın çocuğu: Onur Talay

Aslında başlıktan yola çıkarak ailenin diğer bireyi Evolog’un kurucu ve CEO’su Barış Talay’a haksızlık ettiğimi düşünebilirsiniz. Lojistik, sanki Talay ailesinin genetiğinde var. İki kardeş de 10 yıl gibi kısa bir sürede başarı basamaklarını 3’er 5’er tırmandılar.

Dün akşam, yeni bir dönüşüme şahitlik ettik. Yıllardır Sarp İntermodal adıyla tanıdığımız lojistik şirketi, artık yoluna TALAY LOGISTICS ismiyle devam edecek. Türkiye’de intermodal taşımacılık denilince akla gelen firmaların en başında yer alan Sarp İntermodal, kurucu ortak ve CEO’su Onur Talay’ın soyadından yola çıkarak Talay Logistics olarak anılacak.

talay-logistics-001.jpg

10. yıl galasının sunucusu Yosi Mizrahi ve Onur Talay

Dün gibi anımsıyorum; Onur Talay’ı, 10 Temmuz 2017’de Ortaköy’de küçük bir restoranda yaptıkları basın toplantısında tanımıştım. Gözlerinden enerji fışkıran bir genç adam diye geçirmiştim içimden. İşte o ışık ve hiperaktif görüntü, bugün de hiç eksilmeden sevgili Onur Talay’ın gözlerine yerleşmiş durumda.

O toplantıda Avrupa’nın lider lojistik şirketlerinden Gartner KG ile yaptıkları işbirliğinin müjdesini duyuran Talay, intermodal taşımacılığa verdiği önemi de şu sözlerle anlatıyordu: “Avrupa lojistik pazarının yüzde 15’ini intermodal taşımalar oluşturuyor. Bu pay Türkiye’de yeni yüzde 1’e ulaşmış durumda. İntermodal taşımacılık çevreci bir yöntemdir. Çevreci ise pahalıdır algısı var ancak karayoluna nazaran yüzde 10 ila 20 arasında uygun teklifler verebiliyoruz. Ayrıca maliyetlerimizi yıl boyunca sabit tutabiliyoruz. 1 Ocak’ta verdiğimiz fiyat beklenmedik bir durum olmadığı sürece 31 Aralık’ta da geçerli oluyor.”

talay-logistics2.jpgİLKLERİN FİRMASI OLDU

İşte o yıllardan başlayarak istikrarlı büyümesini sürdüren Sarp İntermodal, Onur Talay ile birlikte binlerce çalışana, on binlerce araç ve ekipmana ulaştı. Yüz binlerce ton yük taşıdı. İntermodal denilince akla ilk gelen firma, algısını hafızalara yerleştirdi. Son 3 yıldır da, hizmet ihracatı yapan lojistik firmaları arasında Türkiye’nin ilk 6 şirketi arasında yerini aldı. Türkiye’nin ilk elektrikli çekicisini satın alarak, bu alanda da bir ilke imza attı. Treyler üretimi işine girdi. 50 bin metrekarelik depo yatırımı yaptı. İntermodal konusunda bir okul görevi üstlenerek, yetiştirdiği insanların ya kendi şirketinde daha üst seviyelere atanmasına, ya da kurdukları başka şirketlerle kendilerine rakip olmasının önünü açtı.

2014 yılında kurulan Sarp Intermodal, yıllık ortalama yüzde 25-30 büyüyerek sürekli üstüne koyan bir firma haline geldi. Entegre ve kusursuz lojistik çözümler sunan Sarp Intermodal'in bu başarısının altında firmanın kurucusu ve CEO'su Onur Talay ve yanı sıra, ağabeyim dediği Taner Ankara’nın imzası var.

Sarp Intermodal, bundan böyle Onur Bey’in soyadı olan TALAY adıyla yürüyecek. Onur Talay’ı yine enerjik günler bekliyor. Çünkü, değişimi başarmak kadar, değişimi yönetmek de zor bir kavramdır. TALAY LOGISTICS’in Sarp’ta elde edilen başarıyı sürdüreceğine yürekten inanıyorum. Yolun açık olsun lojistiğin altın çocuğu Onur Talay.

talay-logistics3.jpg

SOLDAN SAĞA: Gümrüklü Antrepo İşletmeciler Derneği (GAİD) Başkanı Cavit Değirmenci, Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Şerafettin Aras ve Talay Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Onur Talay.

Bu yazı toplam 1187 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.